přeskočit k navigaci »

Úvod > Historická encyklopedie > Projekt Encyklopedie > O projektu Interaktivní encyklopedie města Chebu

O projektu Interaktivní encyklopedie města Chebu

Encyklopedie města Chebu vznikla ve spolupráci města Cheb, Společnosti Aloise Johna, Státního okresního archivu Cheb a Muzea Cheb, příspěvkové organizace Karlovarského kraje. Její výrobu pak zajistila společnost 2 M STUDIO s. r. o. z Ostrova, jakožto výherce výběrového řízení. Projekt byl financován z prostředků města Cheb.

Elektronická forma zpracování encyklopedie sestavená s využitím digitalizovaných textů a ikonografických dokumentů nabízí jedinečné kombinační možnosti při práci se zadanými informacemi a v dnešní moderní době umožňuje rychlý, pohodlný přístup k informacím a podkladům, které nelze v takovém rozsahu zahrnout do běžných, byť dokonale zpracovaných tištěných edic.

Encyklopedie je přístupná ve 3 jazykových mutacích (ČJ, NJ, AJ) a umožňuje tak návštěvníkům města seznámit se předem s místem, které by rádi navštívili. Kvalita i kvantita informací encyklopedie odpovídat tomu, že město Cheb se řadí k nejstarším městům v této republice a v roce 2012 slavilo 950. výročí od první písemné zmínky o městě. Interaktivní encyklopedie města Cheb prezentuje nejen odborníkům, ale hlavně široké veřejnosti nejvýznamnější chebské památky. Ty jsou na webu encyklopedie.cheb.cz přehledně roztříděny do kategorií a zobrazeny na mapě. Lze v nich vyhledávat podle různých kritérií a také fulltextově. V encyklopedii najdete zevrubné informace o památkách, událostech a osobnostech, které jsou spolu vzájemně propojeny. K jednotlivým památkám jsou k dispozici nejen texty, ale také fotografie, videa, audiozáznamy a též archiválie a muzeálie, které jinak nebývají běžně dostupné. A to vše on-line z pohodlí domova. Kromě encyklopedických informací jsou u památek uváděny také informace turistické - otevírací doby, ceny vstupného apod. Návštěvníci webu si mohou vybrané památky spojovat do tras a ty pak následně vyexportovat do PDF či zaslat na svůj e-mail. Mohou také využít předem připravených tematických tras.

Tímto ale možnosti interaktivní encyklopedie nekončí, na rozdíl od tištěných encyklopedií se její obsah bude i nadále rozšiřovat. Vzniká tak unikátní projekt, který nemá v České republice obdoby.

Pokračovat do encyklopedie »

Autoři a spolupracovníci

2 M STUDIO, s. r. o.
Petr Lněnička a kolektiv 2 M STUDIO
Výroba webové aplikace, řízení projektu

Společnost Aloise Johna
PhDr. Jaromír Boháč
Databáze, výběr a úprava textů, výběr dokumentace, úvodní texty (bh)

Dr. Elisabeth Fendl
korektury textů a překladů

Dr. Ulrike Zischka
Redakce, korektury překladů

MUDr. Roman Salamanczuk
Výběr dokumentace, úvodní texty (RS)

Město Cheb – Turistické infocentrum
Bc. Marcela Brabačová
Osudy a tváře Chebu, výběr a úprava textů

Muzeum Cheb, příspěvková organizace Karlovarského kraje
Mgr. Zdeněk Černý
Pěší zóna

Státní okresní archiv Cheb
Mgr. Karel Halla
Pěší zóna

Mgr. Hana Knetlová
Pěší zóna

Vertical Images
Tomáš Lněnička, Petr Lněnička
Aktuální fotografie a video

 
 
Encyklopedie Cheb

Encyklopedie města Chebu
Přehled 200 nejvýznamnějších památek v Chebu.