přeskočit k navigaci »

Pamětní deska - Goethe 1

Rok vzniku: 1904

Počet zobrazení: 5566

 
 

Pamětní deska - Goethe 1

Na průčelí domu hostince U zlatého slunce nechal hostinský Ludwig Müller, někdy kolem roku 1850, umístit velkou, černou křišťálovou desku s textem upomínajícím na pobyty J. W. Goetha. Hostinec v roce 1883 vyhořel a deska vzala za své. Po požáru hostince byly oba domy strženy a nahrazeny historizující novostavbou pro chebskou spořitelnu.

U příležitosti oslav 50. výročí svého založení nechala spořitelna ve vestibulu budovy v červnu 1904 umístit novou pamětní desku pro Goetha. Na černé kamenné desce je reliéfní portrét Goetha od sochařa J. Wilferta a dle návrhu archiváře a císařské rady Siegla nápis o pobytech Goetha v Chebu v místech bývalého hostince U Zlatého slunce. Deska zde byla na dobře viditelném místě i za éry socialismu, kdy zde byla pošta. Tak tomu bylo až do roku 2003, kdy budovu převzala firma Telecom. Ta však dům prodala pro veřejnost neznámému majiteli. Budova je nyní uzavřená, nepřístupná a 10 let chátrá. Je-li tam ještě deska, kterou v roce odhalení převzalo do svého vlastnictví město Cheb, ví jen onen neznámý majitel sám.

(bh)

 

Texty

 
 

Prokl 1879

Goethe - Pamětní deska 1

Na průčelí domu hostince U zlatého slunce, kde ještě dnes ukazují pokoje č.1 a 2 obývané velkým učencem, nechal hostinský Ludwig Müller umístit velkou, černou křišťálovou desku s textem ze zlatých písmen: V tomto hostinci U zlatého slunce pobýval v pokoji č. 1 v prvním patře při všech svých pobytech v Chebu Wolfgang von Goethe.

(Prökl 1879,15)

 

Pamětní deska není veřejnosti přístupná.

 

Obrázky

Starý hostinec U zlatého slunce s původní pamětní deskou. Kolem 1870

Starý hostinec U zlatého slunce s původní pamětní deskou. Kolem 1870

Pamětní deska v budově bývalé spořitelny z roku 1904

Pamětní deska v budově bývalé spořitelny z roku 1904

 
 
Encyklopedie Cheb

Encyklopedie města Chebu
Přehled 200 nejvýznamnějších památek v Chebu.