přeskočit k navigaci »

Úvod > TOP turistické cíle v Chebu a okolí > TOP turistické cíle v Chebu a okolí

TOP turistické cíle v Chebu a okolí

 

Cheb je nejen překrásným historickým městem plným památek. Nabízí také rozsáhlé možnosti turistiky, sportovního vyžití a dalších zážitků pro návštěvníky všech věkových kategorií.

 

zobrazit video »

Cheb je překrásným historickým městem plným památek. Nabízí rozsáhlé možnosti turistiky, sportovního vyžití a dalších zážitků pro návštěvníky všech věkových kategorií. 

Nejoblíbenější památky a zajímavosti v Chebu

Nejoblíbenější památkou v Chebu je Chebský hrad. Za návštěvu tu ale stojí mnohem více památek než jen hrad. Jen naše interaktivní encyklopedie jich popisuje 200! Pokud v Chebu nepobýváte delší čas a nemáte tedy možnost, projít si je jednu po druhé, navštivte alespoň ty nejvýznamnější.

Chebský hrad

Chebský hrad je jediným představitelem štaufské falce na území České republiky a také nejlépe dochovanou štaufskou falcí v Evropě ve středověké podobě. V areálu hradu, který byl významným obranným bodem hranice království si můžete prohlédnout:

 • cennou dvojitou kapli sv. Erharda a Uršuly
 • zbytky obvodových zdí hradního paláce
 • Černou věž s perfektní vyhlídkou do okolí Chebu
 • Mlýnskou věž
 • kasematy s expozicí chebského kamnářství
 • pozůstatky hospodářských budov
 • a celou další řadu zajímavostí

Objevte krásy, zajímavosti a tajemství středověkého hradu...

 

Areál krajinné výstavy

Na břehu řeky Ohře, pod Chebským hradem můžete nahlédnout do areálu unikátní krajinné výstavy. Ta v Chebu proběhla naposledy v roce 2006 a v roce 2013 chystá opět svůj návrat. Prostory Císařské louky pod Chebským hradem, Na Šancích, v hradním příkopě a v nivním parku tak znovu ožívají krásnými formacemi květin, dřevin, prvky zahradní architektury apod. Cílem výstavy je kromě prezentace zahradního umění a krajinotvorby také navázání na projekt rekultivace problémových městských území, která budou sloužit veřejnosti i po skončení výstavy.

 

Kostel sv. Mikuláše

Katolický kostel sv. Mikuláše je nejstarším chebským kostelem. Vznikl již počátkem 13. století jako románská bazilika. Svou původní podobu si však dlouho nezachoval. Díky obnově po požáru a několika dalším přestavbám nese dnes především gotické, barokní a novogotické prvky. Kromě úchvatných vitrážových oken s chebskými motivy stojí za pozornost křtitelnice ze 13. století, či vzácné fresky na sloupech. Kostel sv. Mikuláše najdete na Kostelním náměstí.

 

Muzeum Cheb

Chebské muzeum sídlí v jednom z významných měšťanských domů na náměstí Krále Jiřího, v tzv. Pachelbelově domě. Dům pocházející ze 14. století se stal dějištěm jedné z významných historických událostí, a to zavraždění Albrechta z Valdštejna. Dnes tu sídlí muzeum, které má ve svých sbírkách přibližně 100.000 předmětů, které mapují historii Chebska. Většinu z nich si můžete prohlédnou ve stálé expozici rozdělené do několika tématických výstav:

 • Uměleckohistorická expozice muzea
 • Chebsko poklidné a bouřlivé
 • Počátky vývoje Chebu
 • Valdštejnům okruh
 • Valdštejnská obrazárna
 • Valdštejnské exponáty
 • Lapidárium
 • Chebská keramika

Kromě stálý expozic pořádá muzeum také různě tématicky zaměřené krátkodobé výstavy.

 

Historické domy na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad

Kromě již zmíněného Pachelbelova domu (budovy muzea) stojí na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad desítky dalších historicky významných domů. Naše interaktivní encyklopedie popisuje 51 historických budov na náměstí. Až budete náměstím procházet, rozhodně nepřehlédněte Špalíček - soubor kupeckých domů ze 14. století, který je jedním ze symbolů Chebu a budovu radnice.

 

Františkánský klášter a jeho zahrady

Klášter byl s přilehlým kostelem Zvěstování Panny Marie založen ve 13. století pro řád Minoritů. Do správy Františkánů přešel až o dvě století později. Areál zahrnuje nejen kostel a budovy konventu, ale také několik zahrad a dvorů. Nejnavštěvovanějším místem je bezesporu gotická křížová chodba. Za návštěvu však stojí i zbytek veřejnosti přístupných prostor včetně již zmíněných zahrad.

 

Zajímavosti v nejbližším okolí Chebu

Zajímavé turistické cíle můžete objevovat ale i mimo centrum Chebu. Navštivte blízké přírodní rezervace, přírodní památky, rozhledny...

Komorní hůrka

Národní přírodní památka Komorní hůrka se nachází mezi Chebem a Františkovými Lázněmi. Jedná se o jednu z nejprobádanějších evropských sopek o jejíž výzkum se zasadil i J. W. Goethe a zároveň nejmladší sopkou českého masivu (vznikla na přelomu třetihor a čtvrtohor). Její historii nejlépe poznáte na trase naučné stezky, které k ní vede.

 

Přírodní rezervace SOOS

Soustavu rašelinišť a minerálních slanišť s pozůstatky vulkanické činnosti můžete navštívit v rámci Přírodní rezervace SOOS, která se nachází pouhých 10 km od Chebu. Příjemnou procházkou vás sem dovede červená turistická značka. Kromě bahenních sopek, minerálních pramenů a celé řady chráněných živočichů a rostlin tu najdete také muzeum s přírodovědnou a paleontologickou expozicí, výstavou prehistorických ještěrů v životní velikosti, expozicí "Ptačí svět Chebska" a dančí oboru.

 

Bismarckova rozhledna

Kamenná Bismarckova rozhledna stojí na Zelené hoře asi 4 km od Chebu. Byla tu postaveno už v roce 1909 a díky nedávné rekonstrukci může i dnes sloužit svému původnímu účelu. Vystoupáte-li po jejích 72 schodech, naskytne se vám výhled nejen na Chebsko, ale také na Krušné hory, Slavkovský les i část Šumavy.

 

Přírodní park Amerika

Lesopark Amerika najdete mezi Chebem a Františkovými Lázněmi. Rezervace se rozkládá kolem stejnojmenného rybníku. Kromě zajímavé naučné stezky nabízí také cesty vhodné pro in-line bruslaře a cyklisty, vyjížďky na lodičkách, hřiště pro děti i dospělé či minizoo. Z Františkových Lázní si sem můžete dokonce udělat výlet vláčkem...

 

Oblíbené aktivity v Chebu a okolí

Cheb a jeho okolí je příhodné také pro aktivní dovolenou. Kromě rozsáhlé sítě turistických stezek a cyklostezek můžete navštívit celou řadu dalších sportovních areálů. Nechte se zlákat...

Golf

V okolí Chebu si můžete zahrát golf hned na dvou golfových hřištích. Hřiště v 15 km vzdáleném Hazlově nabízí 18 jamek, cvičné plochy i indoor golf. Hřiště v 30 km vzdálených Lubech skýtá také 18 jamek avšak pouze s 9 odpališti.

 

Kartarena

Jen kousek od Chebu se nachází největší a nejmodernější specializovaný závodní motokárový okruh v České republice - Kartarena Ypsilonka  Cheb. Areál nabízí závodní asfaltový okruh pro 34 motokár a 380 m dlouhou offroad trať pro kategorii supermoto a čtyřkolky.

 

Koupání, windsurfing a další aktivity na Jesenické přehradě

V těsné blízkosti Chebu se nachází vodní nádrž Jesenice, která je oblíbeným cílem letních dovolených. Na jejích březích najdete několik vyhlášených koupališť, ubytovacích služeb, sportovišť, půjčoven apod.

 

Pravidelné chebské akce

Cheb je také dějištěm významných akcí. K těm největším patří třeba Valdštejnské slavnosti, Chebské dvorky nebo Vánoční trhy. Menší akce tu však probíhají po celý rok. Aktuální dění v Chebu Vám nejlépe přiblíží Kulturní kalendář Cheb.

Veškeré další informace o Chebu a okolí vám rádi podají zaměstnanci Turistického infocentra Cheb.

 
 
 
Encyklopedie Cheb

Encyklopedie města Chebu
Přehled 200 nejvýznamnějších památek v Chebu.