přeskočit k navigaci »

Úvod > Historická encyklopedie > Trasy > Chebské niky

Chebské niky

 
 

Historické město Cheb přidalo v posledních letech k řadě svých památek nová umělecká díla. Duchovním otcem originálního projektu Chebské niky se stal ředitel chebské Galerie4, vášnivý fotograf Zbyněk Illek, který si při pořizování obrázků v ulicích starého Chebu povšiml, že mnoho historických budov má na fasádě prázdné niky a kartuše, jež v minulosti obsahovaly malé sochy či znak majitele domu. Sošky často prozrazovaly, jaký řemeslník v budově bydlí a pracuje, jenže mnohé z nich zmizely v propadlišti dějin a výklenky ve fasádách zůstaly prázdné.

Výtvarníci z Galerie 4 našli asi 25 takových míst, k obnově vybrali třetinu z nich. Poté oslovili významné umělce z celé České republiky a roku 2005 se deset zájemců z jejich řad zúčastnilo semináře, na němž se dozvěděli podrobnosti o historii města, jeho ulic a domů a o původní podobě historického centra. Na konci akce se výtvarníci mohli rozhodnout pro konkrétní objekt, pro nějž pak tvořili své dílo. V první fázi finančně náročného projektu dostaly „zelenou“ čtyři sošky, jejichž odhalení se pak konalo v září roku 2007. Hned o rok později k nim ale přibyla další čtveřice a roku 2011 se při příležitosti 950. výročí založení města zaplnily i zbývající prozatím osiřelé niky. Prázdné nezůstaly také zmíněné domovní kartuše.

Prohlídka oživených nik se samozřejmě neobejde bez procházky, v jejímž rámci se můžete seznámit s velkou částí historického centra, které je městskou památkovou rezervací od roku 1981. Dílka v nikách neohromí svými rozměry, ale zaujmou svým často velmi originálním pojetím, a zaslouží si také připomínku, že jejich zrození je ve většině případů záležitostí až několika měsíců. Takže až budete zaklánět hlavu a vzhlížet vzhůru ke znovu zaplněným nikám, mějte na paměti, že máte před očima to nejlepší, čím mohli čeští výtvarníci přispět ke zkrášlení chebských ulic a náměstí.

podle textu z knihy Toulavá kamera 10, Freitag and Berndt, 2010

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Obrázky

 

 

 

 

 

 
 

Soubory ke stažení

Mapa ke stažení (7 MB, pdf)

Chebské niky (18.74 MB, pdf)

 
 
 
 
Encyklopedie Cheb

Encyklopedie města Chebu
Přehled 200 nejvýznamnějších památek v Chebu.