přeskočit k navigaci »

První akciový pivovar

Počet zobrazení: 10025 | tento objekt již neexistuje

Kategorie: Významné veřejné stavby

Adresa: Pivovarská

 
 
 

První akciový pivovar

Jedním z největších pivovarů v severozápadních Čechách byl chebský První akciový pivovar, který zahájil provoz v dubnu 1873 a už před první světovou válkou dosáhl roční výstav 115 000 hektolitrů piva. Vedle běžných světlých a tmavých piv se specialitou tohoto pivovaru stalo třináctistupňové světlé pivo značky Egerer Urbräu. V roce 1930 zde bylo zaměstnáno přes 300 osob a pivovar vyrobil  182 000 hektolitrů piva.

Budovy akciového pivovaru byly při náletu v dubnu 1945 značně poškozeny a provoz zastaven. Po roční opravě byl v říjnu 1946 provoz obnoven. V roce 1947 byl pivovar znárodněn a ve dvou zbývajících chebských pivovarech pak byla výroba zastavena. Chebský pivovar se stal po roce 1960 závodem Plzeňského pivovaru, což se mu stalo po roce 1989 osudným. Přestože ještě v roce 1990 vystavil téměř 300 000 hektolitru piva, bylo patrně již rozhodnuto o jeho uzavření. Koncem roku 1994 bylo chebskému pivovaru přikázáno přestat vařit. Během následujícího roku bylo demontováno a rozprodáno výrobní zařízení a jeden z nejznámějších a nejlepších pivovarů v severozápadních Čechách přestal existovat.

(bh)

 

Texty

 
 

Eger 1931

První akciový pivovar v Chebu

Těsně na hranici bavorských soukmenovců byl Cheban již od nepaměti přítelem dobrého moku a jako zkušený znalec zkoumal důkladně kvalitu svého nápoje.  Již v šedivém středověku se pokoušel v mnoha malých domácích pivovarech vylepšit obsah a chuť svého oblíbeného nápoje. Nakonec přec jen zvítězily nové poznatky natolik, že především velkovýroba může nabídnout dokonalé, vysoce kvalitní pivo se stejně vysokou pěnou v každé roční době

I přes velký počet menších domácích pivovarů  došlo v roce 1871 k založení Prvního akciového pivovaru v Chebu, který od prvních dnů svého vzniku až dodnes kráčí neustále vstříc dalšímu  rozvoji.

Západní Čechy díky tomu získaly průmyslový závod,  který šíří a kvalitou svých výrobků předčí všechny podniky tohoto druhu ve své vlasti.

Podnik dává počtem více než 300 zaměstnanců mnoha rodinám obživu.

Vlastní sladovna zužitkovává nejlepší suroviny dodávané výhradně domácími zemědělci. Příkladné, vysoce moderní technické zařízení nabízí mnoha osobám, školám a průmyslovým sdružením příložitost k návštěvě a k důkladné prohlídce.

Varna s denní produkcí 1000 hl, mohutné káďě nejmodernějšího druhu, obrovský sklep pro kvašení a sklad s jednou velkou nádrží  35 000 hl, strojovna s parními stroji a dynamy, velký automobilový a vozový park jsou dokladem výkonnosti a neustálého vzestupu pivovaru, který dosáhl v letech 1929/1930 roční produkce 182 000 hl. Obliba, rozšířování a dobrá kvalita výrobků dokazuje nutnost zachování 29 poboček ve vnitrozemí a 4 poboček v Německu, kde dávání přednosti pivu z chebského akciového pivovaru získává stále více prostoru.

První akciový pivovar v Chebu nabízí dvě 10 stupňová, a sice světlé výčepní (Schankbier ) a tmavé točené pivo (Prälatbier), dále světlý a tmavý 12 stupňový ležák a nápoj labužníků, světlé 13 stupňové  pivo Chebský starovar (Egerer Urbräu).

Takto se pivo z chebského akciového pivovaru stalo nejvyhledávanějším osvěžujícím nápojem nejen ve své vlasti, ale i daleko za říšskou hranicí. Vůbec dobře známé je tam také heslo žíznivého Chebana:  „I trink neks ánas möia, Wöi Egrisch Aktien-Böia!“

Nebudu pít již nikdy jiné                                              

než chebské pivo akciové!

(Eger 1931,231

 

Pivo se zde přestalo vařit v roce 1994. Dnes v budově sídlí několik různých podniků.

 

Kontaktní údaje

Adresa: Pivovarská

 

Obrázky

Akciový pivovar. Celkový pohled kolem 1875

Akciový pivovar. Celkový pohled kolem 1875

Akciový pivovar. Celkový pohled od JZ. J. Haberzettl kolem 1900

Akciový pivovar. Celkový pohled od JZ. J. Haberzettl kolem 1900

Akciový pivovar.. Letecký snímek 1927

Akciový pivovar.. Letecký snímek 1927

 
Akciový pivovar. Reklama. Kolem 1925

Akciový pivovar. Reklama. Kolem 1925

Akciový pivovar. Reklama. Kolem 1930

Akciový pivovar. Reklama. Kolem 1930

Akciový pivovar. Celkový pohled od JZ v roce 2002

Akciový pivovar. Celkový pohled od JZ v roce 2002

 
 
 
Encyklopedie Cheb

Encyklopedie města Chebu
Přehled 200 nejvýznamnějších památek v Chebu.