přeskočit k navigaci »

Pamětní deska - DSAP

Rok vzniku: 2008

Počet zobrazení: 6057

Kategorie: Pomníky, kašny, pamětní desky

Adresa: Náměstí Balthasara Neumanna

 
 
 

Pamětní deska - DSAP

Dne 2. září 2008 byla na domě bývalého hotelu Volkshaus, který byl v době 1. republiky sídlem Německé sociálně demokratické dělnické strany (Deutsche Solzialdemokratische Arbeiterpartei) a jejich spřízněných organizací a spolků v Chebu, odhalena u příležitosti sedmdesátého výročí událostí roku 1938 pamětní deska připomínající boj německých antifašistů o svobodné a samostatné Československo. Text navržený Společností Aloise Johna byl výtvarně zpracován akademickým sochařem Miloslavem Svobodou z Chebu a pamětní deska podle jeho návrhu zhotovena ve strojírnách v Ostrově.

(bh)

 

Texty

 
 

SAJ 2008

Cheb v roce 1938

březen

Hitler obsazuje Rakousko, německé aktivistické strany vystupují z vlády a členstvo přechází většinou k Henleinově SdP.

Vyhrocují se pouze dvě světonázorová uskupení – boj mezi „vpravo“ a „vlevo“ – mezi přívrženci Henleinovy SdP a sociálními demokraty a komunisty.

Jen během několika dnů v  březnu 1938 hlásí SdP v Chebu 1000 nových členů.

Každý sudetský Němec, který se nepodřídí jednotě a boji SdP, je veřejně vyobcován z německého společenství.

 

1. květen

V Chebu 35 000 účastníků manifestace SdP na náměstí, poslanec Wollner jednoznačně – náš německý světový názor je názorem národně socialistickým a hlásíme se k němu.

Češi spolu s německými soc. demokraty (asi 1500 osob) slaví na Masarykově (Divadelní) náměstí.

Stále častější potyčky mezi FS (Freiwillige Schutzdienst – Henleinovi ordneři) a formací RW (Republikanischer Wehr, též Rote Wehr – ochranné oddíly sociálních demokratů).

 

25. květen

Na chebském náměstí henleinovci pořádají manifestační pohřeb dvou zastřelených (21. května na cestě ke Zlatému vrchu) členů SdP, kteří na motorce nezastavili na výzvu policistů, oba ordneři jsou prohlášeni za mučedníky boje za německé právo a německou svobodu.

 

11. září

Branný sbor československých motoristů má sraz v Chebu u divadla. Dochází k bitkám mezi henleinovci a policií, na obou stranách zranění.

 

12. září

V Norimberku Hitlerova řeč o podpoře sudetských Němců, večer po projevu se před chebskou záložnou srocuje dav asi 4000 henleinovců, ordneři formují dva průvody, které táhnou městem a ničí české a židovské obchody. Celkem je zničeno a vyrabováno 38 obchodů. Skupina asi 200 henleinovců táhne k hotelu Volkshaus (Lidový dům) na náměstí B. Neumanna, které bylo sídlem oblastního, okresního a místního vedení německé sociální demokracie, odborů a dalších sociálně demokratických organizací. V hotelu se nacházelo kolem 100 sociálních demokratů a antifašistů z Chebu a okolí, kteří zde našli i s rodinami poslední útočiště. Na zabarikádované sídlo sociální demokracie dav zaútočil, rozbíjel okna, ale do bráněné budovy se mu vniknout nepodařilo. Policie poskytla ochranu až hodinu po půlnoci a zbytek fanatických útočníků se rozprchl. Druhý den, 13. září, se osazenstvo sociálně demokratické centrály pod policejní ochranou přesouvá do bezpečí na nádraží a odjíždějí do Stříbra.

 

13. září

Ráno v 7.30 na náměstí střelba na policejní hlídku, při přestřelce zastřelen ordner Niklas Gibtner, srocení na náměstí, v 11.00 vyhlášení stanného práva, situace se uklidňuje a náměstí obsazuje vojsko

 

14. září

V hotelu Viktoria u nádraží (hlavní sídlo SdP) vyjednává Henlein s členy Runcimenovy mise a sděluje jim, že již nejde o jednání o samosprávě, ale o sebeurčení a připojení k Říši a odjíždí s funkcionáři SdP z Chebu do bavorského Selbu.

V podvečer přichází policejní komisař Urban s 40 četníky provést domovní prohlídku hotelů Viktoria a Welzel, kde je předpokládán sklad zbraní. Četnící jsou uvítáni střelbou z kulometu a pistolí. Při přestřelce je zastřelen policista Jan Klenner a železničáři Emanuel Bláha a Jan Tejček. Dále byli usmrceni tři obyvatelé, mezi nimi i řidič redakce chebských novin Franz Dienel, který přivážel na nádraží noviny k odeslání. Po přivolání vojska a 4 pancéřových vozů byly oba hotely obsazeny. V hotelu Viktoria byly nalezeny zbraně a střelivo. Zatčen zaměstnanec SdP Georg Lleicht. Ostatní vzbouřenci utekli.

 

15. září

Je rozpuštěna ordnerská organizace FS a zakázána SdP.

 

17. září

Je založen sudetoněmecký Freikorps jako ozbrojená záškodnická organizace.

Začínají ozbrojené přepady obecních a státních úřadů podél hranic.

 

22. září

Ašský výběžek až po Hazlov je obsazen Freikorpsem a jednotkami SS.

 

28. září

U Horních Loman zastřelen členy Freikorpsu celník Rudolf Josiek.

 

30. září

U obce Křižovatky zastřelen člen finanční stráže František Karásek.

Večer před 20.00 opouští poslední český vlak směrem Plzeň Cheb, před půlnoci se stahují z Chebu poslední české vojenské jednotky.

 

1 říjen

Jednotky Freikorpsu obsazují Cheb.

 

13. říjen

Služebna gestapa v Chebu hlásí 971 zatčených antifašistů.

 

Celkově k německé sociální demokracii:

Německá sociálně demokratická strana (DSAP) měla v 30. letech 80 000 členů

Po Mnichovu prchá před nacisty ze Sudet kolem 30 000 politicky ohrožených osob z řad německých antifašistů, asi 7 000 z nich se podařilo později najít útočiště v zahraničí.

Kolem 20 000 členů německé sociální demokracie bylo po Mnichovu zatčeno a většina z nich (kolem 15 000) dlouhodobě vězněna či poslána do koncentračních táborů.

Zapojení německých antifašistů do bojů za osvobození republiky potvrzuje i počet sudetských Němců v československé armádě na západě. Z celkového počtu 2 738 mužů silné armády v prosinci 1943 bylo 334 sudetoněmeckých antifašistů, neboli 12,2 %.

Národnostní složení československé tankové brigády v roce 1944 ukazuje následující stav: 34,7% Čechů, 13,8% Slováků, 34,6% Němců, 8,7% Maďarů a 2,8% Židů.

(Boháč 2008, SAJ, Databáze 476)

 

Kontaktní údaje

Adresa: Náměstí Balthasara Neumanna

 

Obrázky

Pamětní deska - DSAP v roce 2013. Autor M. Svoboda, 2008

Pamětní deska - DSAP v roce 2013. Autor M. Svoboda, 2008

Pamětní deska - DSAP. Po dokončení v roce 2008

Pamětní deska - DSAP. Po dokončení v roce 2008

Hotel Volkshaus v roce 1935

Hotel Volkshaus v roce 1935

 
Sociální demokraté manifestují za obranu republiky. Nádražní ulice. 1. květen 1935

Sociální demokraté manifestují za obranu republiky. Nádražní ulice. 1. květen 1935

Cheb, říjen 1938 - transport zatčených antifašistů z vězení k nádraží, kde na ně čekal vlak do koncentračního tábora

Cheb, říjen 1938 - transport zatčených antifašistů z vězení k nádraží, kde na ně čekal vlak do koncentračního tábora

 
 
Encyklopedie Cheb

Encyklopedie města Chebu
Přehled 200 nejvýznamnějších památek v Chebu.