Úvod > Historická encyklopedie > Encyklopedie chebských památek > Domy na pěší zóně > Nájemní a obchodní dům firmy J. Zuckermann´s Söhne
Nájemní a obchodní dům firmy J. Zuckermann´s Söhne
Rok vzniku: 1891
Počet zobrazení: 5150
V roce 1890 zakoupili dva bratři Moritz a Jakob Zuckermannové domy čp. 73 a 74 i s pozemky v dnešní ulici Svobody. Židovští obchodníci a majitelé firmy J. Zuckermann´s Söhne se rozhodli na místě původních domů vybudovat jeden dvoupatrový nájemní a obchodní dům. S vyhotovením plánů se obrátili na již osvědčeného stavitele Carla Haberzettla (1890). Budovu rozvrhl stavitel na půdorysu písmene U. Do přízemí situoval obchody a sklady, do každého z pater pak dva rozměrné byty s kuchyní, koupelnou a pokojem pro služebnou. Uliční průčelí se sdruženými okny čerpalo zejména ze zdrojů pozdní renesance a nikterak nevybočovalo z dobové stavitelské konvenčnosti. Roku 1913 si zřídil v parteru budovy železářství Anton Plass a nechal upravit pro svůj obchod tři rozměrné výkladce. Dům zůstal v majetku rodiny Zuckermannů, potažmo spřízněných Blochů, až do roku 1940, kdy byl jako židovský majetek zabaven. Po znárodnění budovy byla v roce 1967 uvedena v jejím přízemí do provozu vyhlášená mléčná jídelna. Její interiér, navržený projektovým střediskem Obchodní projekty v Plzni (1964), ovlivňoval převážně bruselský styl.
Autoři textu: Zbyněk Černý - Karel Halla - Hana Knetlová
Poznámka
Literatura:
Zbyněk Černý - Karel Halla - Hana Knetlová, Que procedit. Historie pěší zóny v Chebu / Geschichte der Fussgängerzone in Eger, Město Cheb 2010, s. 105-108.
Projekt
Carl Haberzettl
Veřejnosti přístupné pouze v rámci provozu zde sídlících podniků.
Kontaktní údaje
Adresa: Svobody 28 a 30, čp. 73 a 74
Obrázky
Encyklopedie města Chebu
Přehled 200 nejvýznamnějších památek v Chebu.