přeskočit k navigaci »

David a Goliáš

Počet zobrazení: 4719

Kategorie: Niky

Adresa: náměstí Krále Jiřího z Poděbrad – Špalíček

 
 
 
  • Jaroslav Róna (1957)
  • vzdělání: VŠ uměleckoprůmyslová Praha obor sklářské výtvarnictví.
  • Zabývá se malířstvím a sochařstvím. Od roku 2005 pracuje jako vedoucí pedagog v oboru sochařství na Akademii výtvarných umění v Praze.
  • Žije a pracuje v Praze.

Jaroslav Róna, slovo autora:
„Chtěl jsem, aby byla v nice plastika, která je figurální a má biblický námět, protože je to zkrátka do středověkého města to nejvhodnější. K Davidovi a Goliášovi mám vztah už od dětství, hlavně kvůli písničce od Voskovce a Wericha, a také proto, že miluji příběhy, kdy někdo malý a slabý zvítězí nad zlým obrem. A nakonec také proto, že když někdo malý sedí na obrovské hlavě, tak je to děsivě groteskní.

Jako předlohu k hlavě Davida jsem použil fotografii hlavy současného Dalajlámy, když mu bylo asi 14 let. Jako předlohu k hlavě Goliáše jsem použil fotografii hlavy amerického boxera Mika Tysona. Chtěl jsem postavit do protikladu symbol fyzické brutality a duchovního osvobození. Socha je symbolem naděje pro všechny utiskované.

K městu Cheb jsem získal vřelý vztah. Dle mého názoru je asi třetí nejkrásnější v ČR, po Praze a Českém Krumlovu, takže k němu musí mít vřelý vztah každý, kdo ho navštíví, a ani tam nemusí mít nainstalované sochy.“

Pozn.  Na chebském hradě najdete i druhou plastiku Jaroslava Róny – Sépii.

 

Kontaktní údaje

Adresa: náměstí Krále Jiřího z Poděbrad – Špalíček

 

Obrázky

 
 
Encyklopedie Cheb

Encyklopedie města Chebu
Přehled 200 nejvýznamnějších památek v Chebu.