přeskočit k navigaci »

Úvod > Lidé > Osudy a tváře Chebu > Michael Müller

Michael Müller *27.5.1849 - †25.5.1914

Kategorie: Osudy a tváře Chebu

 
 

Lékař, významný chebský vlastivědný  sběratel a badatel pocházel ze selské rodiny. Svá studia absolvoval na Gymnáziu v Chebu a na lékařské fakultě Karlo-Ferdinandovy univerzity v Praze, kde v roce 1875 promoval. Po dobu vojenské služby byl v Praze lékařem posádkové nemocnice. Ve funkci vrchního lékaře působil v roce 1878 jako vojenský lékař v Bosně a Hercegovině. Po působení v nemocnicích v Praze a ve Vídni si otevřel lékařskou praxi ve Františkových Lázních, kde se stal v roce 1890 městským lékařem. Jako známého a vyhlášeného lékaře ho tu navštěvovala celá řada pacientů z Chebu. Působil jako primář městské nemocnice a také jako školní lékař.

Vedle své lékařské praxe byl Dr. Müller vyhlášeným vlastivědným badatelem a sběratelem s hlubokým zájmem o historii, a hlavně národopisný svéráz Chebska. Za svůj život nashromáždil bohaté fondy národopisného materiálu, představovaného bohatou kolekcí krojů, lidového nábytku, keramiky či domácího nářadí. Jako odborný poradce se podílel na výběru exponátů a na instalaci Chebské jizby v Národním muzeu v Norimberku. Přibližně 1500 předmětů z Müllerovy sbírky získalo v roce 1927 Městské muzeum v Chebu, kde se staly kvalitním základem etnografických fondů muzea.

Věnoval se popularizaci chebského národopisu i jinými formami, ať již na svých přednáškách, či v odborných článcích. Byl aktivně činný ve Spolku pro chebský národopis, ve spolku fotografů, ale také třeba ve Spolku Chebanů ve Vídni.

 

Poznámka

J. Boháč (ed.), Deset obrazů z dějin Chebského muzea, 2003, s. 131-138.

 

Fotografie

 

Soubory ke stažení v přípravě...

 
Encyklopedie Cheb

Encyklopedie města Chebu
Přehled 200 nejvýznamnějších památek v Chebu.