přeskočit k navigaci »

Úvod > Lidé > Osudy a tváře Chebu > Josef Mayer

Josef Mayer *9.4.1877 - †2.5.1938

Kategorie: Osudy a tváře Chebu

 
 

Josef Mayer, politik a prezident 1. Akciového pivovaru v Chebu, se narodil v Chebu 9. dubna 1877 v rodině Johanna Mayera, chebského sládka, velitele ostrostřeleckého sboru a člena řady chebských spolků.

Studoval na chebském gymnáziu a na pivovarnické škole (Brauakademie) v Mnichově. Poté se stal sládkem ve Starém Sedlišti okres Tachov. V roce 1905 převzal po otci pivovar v Chebu.

V roce 1908 byl zvolen jako poslanec do Českého zemského sněmu, 1910 také do rakouské Říšské rady. Kandidoval za Deutsche Agrarpartei. Za první světové války byl nasazen jako rezervní důstojník a rytmistr na východní frontě. V letech 1918 - 1919 se v prvním rakousko-německém kabinetu stal státním sekretářem pro vojenství. Pracoval pro  Zemskou vládu provincie Deutschböhmen ve Vídni a organizoval z rozpadlé armády vlastní vojsko zvané Volkswehr (lidobrana). Po ztroskotání politiky o odtržení a autonomii území obývaného německým obyvatelstvem a potvrzení jako součásti nově vzniklého Českosloveneska se vrátil do Chebu a angažoval se v německé agrární straně Bund der Landwirte. Od roku 1920 byl za tuto stranu poslancem v československém parlamentu.

Spolupracoval s novinami Münchens Neueste Nachrichten, byl prezidentem svazů – Deutscher Meliorationsverband für Böhmen, Bund der Deutschen landwirtschaftlichen Genossenschaftsverbände, spoluzakladatelem skladu zboží Egerländer Lagerhaus, předsedou dozorčí rady Landwirtschaftlicher Zentralverband (Centrální zemědělský svaz). Patří mezi spoluzakladatele Okresní zemědělské zdravotní pokladny v Chebu Landwirtschaftliche Bezirkskrankenkasse. Pracoval jako správní rada německé agrární banky Deutsche Agrarbank, a Akciového pivovaru v Chebu. Byl prezidentem 1. Akciového pivovaru v Chebu. Dostalo se mu uznání mnoha významných spolků a organizací na Chebsku a Tachovsku, které mu toto vyjádřily udělením čestného členství. Byla mu udělena rakouská, německá a bulharská vyznamenání.

V roce 1928 založil Sudetoněmecký zemský svaz. Následně úzce spolupracoval s krajními nacionalistickými stranami DNP – Deutsche Nationalpartei, a DNSAP – Deutsche Nationalsozialistische Arbeiterpartei, předchůdkyněmi Henleinovy Sudetoněmecké strany. Patrně ji poté také podporoval. Zemřel v Chebu 2. května 1938.

 

SOkA Cheb, Jitka Mlsová Chmelíková

 

Poznámka

Kalender für das Egerland 1928; Kalender für das Egerland 1939; Österreichisches Biographisches Lexikon 1815-1950, Bd. 5, s. 433.

 
 

Soubory ke stažení v přípravě...

 
Encyklopedie Cheb

Encyklopedie města Chebu
Přehled 200 nejvýznamnějších památek v Chebu.