přeskočit k navigaci »

Úvod > Lidé > Osudy a tváře Chebu > Ernst von Plener

Ernst von Plener *18.7.1841 - †29.4.1923

Kategorie: Osudy a tváře Chebu

 
 

Tento rakousko-uherský politik a šlechtic se narodil 18. července 1841 v Chebu v rodině pozdějšího ministra obchodu a financí Ignaze von Plenera. Oba politici jsou čestnými občany města Chebu a jiných měst v Čechách, Rakousku a Německu.

Ernst von Plener studoval právo ve Vídni a v Berlíně, kde se také seznámil se socialistou Ferdinandem Lassallem. Po studiu nastoupil v roce 1865 do diplomatických jednotek Rakouska a působil v legační radě na rakouském velvyslanectví v Paříži a v Londýně

V roce 1873 se rozhodl vstoupit do politiky. Byl zvolen do obchodní komory v Chebu jako poslanec říšské rady a vstoupil do klubu Německé liberální strany – jak říká poměrně kriticky Ottův slovník naučný: “Stal se jejím předním členem.“ Kriticky se naučný slovník vyjadřuje v souvislosti s českým patriotismem, neboť Plener byl radikálním odpůrcem českých jazykových nařízení. Z dnešního pohledu lze z toho vyčíst rakouský patriotismus a snahu o co možná nejlepší ekonomické fungování centralistického státu.

Jako politik liberál stál v opozici k českým i německým nacionalistům. Z jeho iniciativy nechali občané Chebu postavit památník císaři Josefu II., který zrušil nevolnictví, osvobodil protestanty a Židy. Tento byl pak odhalen na náměstí v roce 1887. (Osud tohoto pomníku po roce 1918 je všeobecně znám.)

Ernst Plener byl vůdčí osobností a předsedou německé levice. V jeho kariéře je třeba zdůraznit, že v letech 1893 – 1985 byl ministrem financí a politickým mluvčím vlády.  1895 – 1918 byl prezidentem rakousko-uherského účetního dvora. Jako poslanec působil také v českém zemském sněmu.

Sepsal několik knih o Ferdinandu Lassallovi, vydal knihu vzpomínek a sbírku svých projevů z let 1873 – 1911. Plener zažil rozpad monarchie, a prorokoval proto temnou budoucnost. Zemřel 29. dubna 1923 ve Vídni.

 
 

Soubory ke stažení v přípravě...

 
Encyklopedie Cheb

Encyklopedie města Chebu
Přehled 200 nejvýznamnějších památek v Chebu.