přeskočit k navigaci »

Úvod > Lidé > Osudy a tváře Chebu > Ambros Swetlik

Ambros Swetlik *29.9.1871 - †25.1.1932

Kategorie: Osudy a tváře Chebu

 
 

Velkopodnikatel a obchodní rada Ambros Swetlik se narodil 29. září 1871 v Bílovci, okr. Nový Jičín, (tehdy Wagstadt ve Slezsku). Učil se kupcem v Opavě u Mathiase Butscheka a studoval zde obchodní školu. Po jejím absolvování odešel do Zaháně (něm. Sagan v Dolním Slezsku, dnes Polsko) a Forstu v Lužici (něm. Lausitz), kde se dále vzdělával. Složil potřebné zkoušky a snažil se získat úřednické místo ve Vídni. Vzhledem k tomu, že by musel na umístění čekat příliš dlouho, rozhodl se přijmout zaměstnání v průmyslu. Takto přišel jako účetní do továrny na jízdní kola  Premierwerke  v Chebu, kde se v krátké době vypracoval a prosadil.

9. července 1898 se v Opavě oženil s Marií Rosou Butschekovou, dcerou obchodníka M. Butscheka, u kterého se učil kupcem.  Žili v Chebu, avšak za půl roku byl Swetlik odvolán do Vídně, aby řídil tamější pobočku chebského závodu. O dva roky později se rodina vrátila zpět do Chebu. Ambros Swetlik se stal vedoucím kanceláře a poté ředitelem továrny. V roce 1911 se osamostatnil a spolu s Heinrichem Kastrupem, dřívějším ředitelem filiálky Premierwerke v Norimberku, založili  závod na výrobu jízdních kol „Es-Ka“. Podnik pod jejich vedením prosperoval a stal se největší továrnou svého druhu v  Československu.

Ambros Swetlik se pokoušel skládat básně a platil za mecenáše umění. Zemřel v Chebu 25. ledna 1932. Jeho hrobka patří díky rekonstrukci mezi nejzachovalejší na chebském hřbitově.

Syn Wilhelm Swetlik studoval v Chebu na gymnáziu a poté dále v Praze,  Mnichově, Anglii a USA. Pracoval v Es-ce a postupně nahrazoval otec ve funkcích. Po jeho smrti se stal Wilhelm prezidentem správní rady.

 

Poznámka

Kalender für das Egerland 1933, s. 49-50.

 
 

Soubory ke stažení v přípravě...

 
Encyklopedie Cheb

Encyklopedie města Chebu
Přehled 200 nejvýznamnějších památek v Chebu.