přeskočit k navigaci »

Úvod > Lidé > Osudy a tváře Chebu > Adolf Tachezy

Adolf Tachezy *20.2.1814 - †25.3.1892

Kategorie: Osudy a tváře Chebu

 
 

Celým jménem Leopold Adolf Tachezy byl lékárník a významný starosta města Cheb v letech 1873-1882.

Narodil se roku 1814 do chebské lékárnické rodiny. Po absolvování chebského gymnázia se rovněž věnoval studiu farmacie na pražské Karlo-Ferdinandově  univerzitě. V roce 1839 převzal po svém otci rodinnou lékárnu U Černého orla na chebském náměstí (dnes č.p. 10).

V roce 1841 se stal důstojníkem c.k. chebského Střeleckého spolku, v roce 1843 setníkem, a v roce 1868 pak majorem téhož spolku.

Od roku 1848 byl členem městského zastupitelstva a městským radním. V témž roce byl členem městské deputace, která ministru Pillersdorfovi předávala petici žádající samostatnost Chebska. Zastával mnoho veřejných funkcí – postupně byl členem Okresní školní rady, zasedal v předsednictvu chebské Obchodní a živnostenské komory, mimo jiné byl také poslancem Zemského sněmu či předsedou chebské spořitelny a členem řady vědeckých společností a humanitních spolků. Především ovšem působil v letech 1873-1882 jako chebský starosta. Že ve své funkci nezahálel, nám potvrzuje tehdejší úřední list okresu Egerer Zeitung, ve kterém najdeme řadu jeho vyhlášek, nařízení, zákazů, jimiž velmi ovlivnil život a podobu města v uvedených letech. Podílel se na obecní správě ve Františkových Lázních, kde spolurozhodoval i ve věcech lázeňských. Adolf Tachezy se aktivně účastnil chebského spolkového a společenského života… Během jeho funkčního období byly chebské veřejnosti předány k užívání dvě významné  stavby, a sice budova Městského divadla a školní budova Rudolfina.

Tachezy byl držitelem rytířského kříže Řádu Františka Josefa. Zemřel roku 1892 a jeho hrob je dosud k nalezení na chebském hřbitově.

(Vaňková, A.: Chebský starosta a lékárník Leopold Adolf Tachezy, in.Sborník Chebského muzea 1993, Cheb 1993) 

 

Fotografie

 

Soubory ke stažení v přípravě...

 
Encyklopedie Cheb

Encyklopedie města Chebu
Přehled 200 nejvýznamnějších památek v Chebu.